Фото: Санкції Трампа зможуть вдарити по Кремлю сильніше за заходи Євросоюзу (Getty Images) Автор: Олександр Білоус
Євросоюз ввів заборону на імпорт нафтопродуктів з Росії і знизив ціновий поріг до 47,60 долара за барель. Однак Росія нарощує свої схеми обходу санкцій і залишається прибутковою.
Про повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
Як наголошується в публікації, нові санкції ЄС демонструють серйозне посилення лінії – але не ставлять крапку в нафтовій війні з Росією. Небезпечніший для Москви сценарій з американськими “вторинними санкціями”, однак він несе ризики для глобальної економіки.
Тіньові схеми Росії та реакція Китаю й Індії продовжують стримувати тиск на Кремль. Імпорт пального з Росії в обхід обмежень зріс до Китаю та Індії, особливо щодо дизеля та авіагасу. ЄС має намір закрити цю лазівку забороною на нафтопродукти вже наступного року.
Наслідки для ринку і геополітики
Головним потерпілим стане Індія, яка забезпечувала близько 16% європейського імпорту дизеля і гасу торік. Водночас постачальники з Перської затоки – Саудівська Аравія, ОАЕ і Кувейт – імовірно, займуть нішу, що звільнилася.
Незважаючи на обмеження, доходи РФ від експорту нафти 2024 року досягли 192 млрд доларів, що перевищило її військові витрати (110 млрд доларів). Для порівняння, у 2019 році виручка від експорту нафти склала 225 млрд доларів.
Експорт продовжує приносити високі доходи попри падіння обсягів – завдяки зростанню світових цін.
Тіньовий флот
Росія створила мережу тіньових танкерів, страховиків і схем оплати, щоб обходити санкції, внаслідок чого Євросоюз уже ввів обмеження проти 105 танкерів, раніше – проти 342. Але Москва знайде способи зберегти поставки – через “тіньовий флот” і купувати нафту посеред океану.
Китай та Індія, ймовірно, збережуть закупівлі зі знижкою, а отримане паливо перенаправлятимуть на нові ринки, що послаблює ефект санкцій і дає змогу Москві зберігати значні доходи, вважають у Reuters.
“Вторинні” тарифи Трампа
Президент США Дональд Трамп пригрозив “вторинними санкціями”: 100% мита для імпортерів російської нафти, якщо доб’ється від Москви припинення війни проти України за 50 днів. Це могло б сильніше вплинути на Москву, ніж європейські заходи.
Але такий крок загрожує різким зростанням світових цін на енергоносії та прискоренням інфляції – сценарій, який завдасть шкоди і США. Ймовірно, саме тому, незважаючи на погрози, глобальний ринок поки що реагує спокійно, йдеться в публікації Reuters.