“Запитують, коли ми приїдемо знову”. Як стоматологи з Буковини лікують бійців за 25 км від лінії фронту

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Джерело: Чернівецька обласна рада

За три дні роботи лікарі мобільної стоматологічної хірургії пролікували понад 30 бійців, які служать у бригаді тероборони Буковини. Робили це за 25 кілометрів від фронту й під час лікування часто чули вибухи. Кажуть, у цивільному житті військові доглядали за зубами, а через недосип, погане харчування та стрес їхній стан погіршився.

Щоб допомагати військовим, медики обладнали пасажирський автобус необхідною технікою, кріслами та медзасобами – це вартувало орієнтовно понад мільйон гривень. Суспільне Чернівці розповідає, як стоматологи лікують зуби військовим у прифронтових зонах.

Їхали 1400 кілометрів до позиції бійців

У перший день роботи медики мобільної стоматологічної хірургії пролікували орієнтовно сімох військових. У наступні дні по допомогу зверталися щоразу більше бійців, розповів Суспільному виконувач обов'язків завідувача відділення хірургічної стоматології обласної клінічної лікарні Микола Токар. Він – один з п'яти лікарів, які працювали у складі мобільної хірургії, а також профінансував ремонт автобуса.

"Одним з перших пацієнтів був військовослужбовець, який вже довгий час перебуває на нульових позиціях. Він скаржився на біль. Під час обстеження виявилося, що у нього кіста на верхній щелепі, як захоплює також гайморову пазуху. Ми її прооперували. Загалом у стоматологічних послугах є велика потреба. Військові запитували, коли ми приїдемо наступного разу", – каже Токар.

Фото: Facebook/Чернівецька обласна рада

За його словами, військові розповідали лікарям, що у цивільному житті слідкували за зубами, а більшість проблем виникли через стрес, недосип та неправильне харчування. Деяким бійцям також роз'яснили лікування та запропонували пролікувати їх в лікарні у Чернівцях.

"Це планова допомога в імплантації верхніх та нижніх щелепах. Обмінялися контактами й домовилися, що коли вони будуть у відпустці, то звернуться за допомогою до нас в обласну лікарню. Також п'ятьом військовим видалили пародонтозні зуби", – розповів лікар.

Загалом у цій поїздці взяли участь п'ятеро стоматологів, водії та інженер-механік, який відповідав за роботу стоматологічного автобуса. Вони проїхали 1 400 кілометрів до позицій бійців.

Фото: Максим Козменко/Чернівецька обласна рада

Автобус купили за 7 тисяч євро

Ідея надавати стоматологічні послуги бійцям на виїзді виникла у директора однієї з приватних клінік Чернівців Віорела Радукана. У його закладі лікують військовим, які перебувають у Чернівцях, втім, каже, хотів допомагати й тим, хто на передовій.

"Так я можу бути на передовій саме у тій професії, де я можу допомогти тим, чим професійно займають і що вмію", – каже лікар.

Щоб їздити до бійців на фронт, Віорел за власні гроші купив пасажирський автобус – це вартувало 7 тисяч євро. У ньому облаштували чотири ліжка для лікарів та два стоматологічні крісла для лікування військових.

Гроші на обладнання збирали на медичних конференціях, а також на майстер-класі, які проводив Віорел з колегами. Ще частину інструментів надали виробники з Харкова та колектив обласної клінічної лікарні.

"Туди входять дзеркала, зонди й пінцети – все, що потрібне для лікування каріозних порожнин. Далі вже треба було купити елеватори, щипці та рентген. На рентген задонатив наш лікар, бо без нього не можна визначити, чи є гайморит. А у пацієнта може бути температура, він знесилений і йому погано. Без знімка це лікування – як пальцем у небо", – каже Віорел.

Також планують облаштувати для автобуса причеп, щоб возити у ньому панорамний рентген. Так зможуть робити загальні знімки зубів.

Фото: Facebook/Чернівецька обласна рада

Фото: Максим Козменко/Чернівецька обласна рада

Лікувати військових їздять за графіком. Для цього попередньо домовляються з військовими частинами – обирають такі ділянки фронту, куди автобус зможе проїхати та де буде можливість припаркуватися. Віорел каже, виїздити планують щомісяця – до виїздів залучили орієнтовно 20 лікарів.

"Більшість наших воїнів без зубів. Один з них казав: "Я одну ніч в окопі думав, що помру там. Слабкий був, не міг рухатися, бо у мене температура". А у нього гайморит той, і він в окопі", – каже Віорел.

Раніше облрада надала для проєкту два генератори, щоб лікарі могли працювати у разі відімкнення світла. Також отримали програмне забезпечення – завдяки йому зможуть зберігати дані про кожного військового в єдину базу й продовжити їм лікування у Чернівцях, коли бійці будуть у місті на ротації чи у відпустці.

Новини України