Шкоду від забруднення поверхневих вод ще не розрахували.
У харківських річках досі перевищена норма вмісту нафтопродуктів.
Збитки від витоку нафти у Немишлянському районі, який стався через обстріл 9 лютого, сягають 157 мільйонів гривень. Розмір шкоди розрахували співробітники Державної екологічної інспекції. Це збитки через забрудення земель та атмосферного повітря. Про це повідомив керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков.
“На даний час уже Держекоінспекцією встановлено розмір шкоди, заподіяної забрудненням земель та атмосферного повітря. Він складає понад 157 мільйонів гривень: 154,5 мільйона гривень — це забруднення земель, 2,7 мільйона гривень — це забруднення атмосферного повітря”, — сказав Фільчаков.
Лабораторні дослідження щодо суми збитків, які завдали через забруднення поверхневих вод, продовжують проводити. 1 березня призначили три експертизи, їх проводить Інститут Бокаріуса. Служба безпеки України розслідує обстріл і виток нафти за ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Проте після отримання результатів експертиз кваліфікацію можуть змінити, оскільки врахують екологічні злочини. Справу можуть відкрити ще й стосовно екоциду та порушення правил безпеки на нафтобазі.
“Що стосується кримінального провадження за фактом влучення трьох “шахедів” у нафтобазу у Немишлянському районі. Зараз проводиться досудове розслідування слідчими Служби безпеки за ст. 438 Кримінального кодексу України, тобто порушення законів і звичаїв війни. Процесуальне керівництво у цьому кримінальному провадженні здійснюється прокурорами спеціалізованої екологічної прокуратури Харківської обласної прокуратури. На початку березня у цьому кримінальному провадженні призначена комплексна судова інженерно-екологічна, економічна експертиза та експертиза безпеки життєдіяльності. Уже за результатами цієї експертизи буде вирішено питання щодо додаткової кваліфікації за статтею 441 Кримінального кодексу (екоцид) та за статтею 273 Кримінального кодексу — це порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах. Усе залежить від висновків, які нам надасть судовий експерт у цьому кримінальному провадженні”, — пояснив Фільчаков.
Начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов зазначив, що Харківщина раніше такої масштабної катастрофи не знала. Співробітникам Держслужби України з надзвичайних ситуацій довелося уперше розробляти алгоритм дій, аби подолати наслідки витоку нафти. За словами Синєгубова, нафта потрапила у річки Сіверський Донець, Лопань, Немишля та Харків, норма вмісту нафтопродуктів була значно перевищена. Наразі у Сіверському Донці фіксують норму, проте в інших річках ще є перевищення.
“Для розуміння, рівень забруднення: річка Сіверський Донець — у 3,7 рази перевищує норму, Лопань — у два рази, Немишля — у 260 разів і Харків — у 820 разів. Тобто рівень забруднення ми розуміємо. Тому потрібно було досить оперативно вживати заходів щодо недопуску розповсюдження цих нафтопродуктів до річки Сіверський Донець. Чому? Тому що місто Харків бере звідти воду, щоб вона не потрапила до кранів наших мешканців, — сказав Синєгубов. — Для розуміння: рівень забруднення Сіверський Донець прийшов у норму. По всіх інших річках десь у 12 разів перевищує, десь у 10 і десь у п’ять разів. Однак це зовсім не порівняти із тим, що було. Досить велику роботу ми ще маємо провести щодо ліквідації інших наслідків, тому що ґрунт у нас забруднений від двох разів, тобто перевищує норму, до 58 разів. І тут зараз наші наукові інститути розробляють комплекс заходів, у тому числі повна заміна ґрунту, так само у приватних домогосподарствах. Зараз будуть розроблені певні методики. І далі будемо звертатись до уряду, якщо це буде потребувати додаткового фінансування, то будемо звертатися за виділенням додаткових коштів”.
Як писав UA-NEWS.in.ua, перевірка нафтобази у Немишлянському районі, з якої через російський обстріл 9 лютого витекли нафтопродукти, триває. Чи дозволять приватній нафтобазі надалі працювати, поки невідомо.
Відомо, що у резервуарах на нафтобазі було 3800 тонн нафтопродуктів. Спочатку збитки розраховували на рівні 30-ти мільйонів гривень.