Президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском у Львові, 17 грудня 2024 року. ОПУ
Президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з європейськими лідерами в Брюсселі планує обговорити, як терміново посилити Україну, і як отримати реальні гарантії безпеки.
Про це він заявив на спільній пресконференції з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском у Львові 17 грудня.
Відповідаючи на запитання журналістів, чи обговорюватимуть під час зустрічі з лідерами Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Польщі та НАТО розміщення миротворчих контингентів інших країн на українській території, президент сказав, що "всі, хто там буде, мають право порушувати те чи інше питання".
"Головне, що нас буде там об’єднувати — це як зараз терміново посилити Україну і на полі бою, і політично, і геополітично, як нам мати один погляд на це посилення з усіма лідерами, передусім Європою, а не лише Європейським Союзом", – пояснив Зеленський.
За словами глави держави, особливо важливо, щоб нова адміністрація США на чолі з Дональдом Трампом також почула, що "ми всі об’єднані в нашому не тільки прагненні щодо справедливого миру для України, а й щодо результату".
Зеленський додав, що ці результати потрібні вже наступного року.
"І тут питання може бути не тільки про (миротворчий — ред.) контингент, а також питання, які Україна буде розвивати. Це наші далекобійні можливості, максимальне фінансування нашого внутрішнього виробництва, щоб посилити наші Збройні сили, питання реальних гарантій безпеки", — сказав президент.
Водночас він зауважив, що це буде "не дуже простий діалог для України".
"Дуже важливо, щоб ми були з гарантіями безпеки, про які наше населення точно знало б, що це гарантії не на словах, що не буде Будапештського меморандуму, а що це діють гарантії безпеки, а в майбутньому це буде НАТО. І Україна хоче розуміти, коли це буде, і що потрібно ще зробити, аби зупинити кроки РФ у бік ескалації", — сказав Зеленський.
Загалом, за його словами, на порядку денному під час зустрічі в Брюсселі буде "багато різних питань".
9 грудня Зеленський заявив, що оскільки Україні необхідні гарантії безпеки до того часу, поки не буде запрошення на вступ до НАТО, можна розглянути пропозицію глави Франції Емманюеля Макрона щодо присутності військ інших держав на українській території.
18 грудня Зеленський у Брюсселі зустрінеться з лідерами Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Польщі, НАТО та Євросоюзу, щоб обговорити підтримку України у війні проти Росії.
Що відомо про заяву Макрона щодо військ західних країн в Україні
Наприкінці лютого 2024 року президент Франції Еммануель Макрон не виключив, що європейські держави надішлють війська в Україну, але попередив, що на даному етапі немає консенсусу, бо союзники погодилися докладати більше зусиль, аби швидше доставити боєприпаси. Відповідна заява спровокувала низку відповідей союзників, які оголосили, що не мають наміру відправляти своїх солдатів на територію України.
4 березня посол Франції в Україні Гаель Вейсьєр повідомив, що можливість відправки військ в Україну залежатиме від кожної держави-партнера окремо, "якщо хтось вирішить це зробити".
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський 8 березня заявив, що не виключає можливої присутності військ НАТО в Україні.
12 грудня Туск заявляв, що Варшава поки не планує направлення своїх військ в Україну.