Знести не можна відновити: що чекає на пошкоджену обстрілами будівлю дитячої стоматполіклініки у Чернігові

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Сергій Леп’явко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Приміщення дитячої стоматологічної поліклініки розташоване у самому центрі Чернігова. Стоматполіклініка працювала до лютого 2022 року. Під час повномасштабного вторгнення, внаслідок ракетного удару, приміщення отримало ушкодження. Після деокупації Чернігівщини дитячу стоматологію перенесли в інше місце, будівля з того часу порожня.

Сергій Леп'явко каже, що цей будинок має архітектурне значення для міста. Він єдиний у Чернігові зберіг елементи стилю провінційного ампіру.

"Ми бачимо по декору напівколони, потім перехід з однієї висоти на іншу. Цей стиль існував якраз в 1820-50-х роках. Він є досить рідкісним, тому що він як з'явився, так і зник досить швидко", – пояснює Сергій Леп'явко.

Будівля дитячої стоматполіклініки у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

13 лютого під час загальноміської наради в міській раді Чернігова обговорювали питання знесення пошкодженої обстрілом будівлі дитячої стоматполіклініки.

Зі слів заступника міського голови Олександра Атрощенка, за висновком обстеження, яке зробили в листопаді 2022 року, будівля не підлягає відновленню:

"Основне, що рекомендовано – виконати консервацію приміщень підвалу після ліквідації основної частини".

Олександр Атрощенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Як каже начальник управління культури та туризму Чернігівської міськради Олександр Шевчук, будівля має статус пам’ятки історії. 21 жовтня та 1 грудня 2022 року департамент культури додав будівлю до переліку на зняття цього статусу.

"Постать, заради якої це має статус пам'ятки історії, вона підпадає про закон про деколонізацію. Це Глєб Успенський – російський письменник, революціонер, народоволець і він не має ніякого відношення, він два літа відпочивав", – пояснює Олександр Шевчук.

Олександр Шевчук. ФОТО: Суспільне Чернігів

Виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако запропонував:

"Давайте напрацюємо бачення. Тобто, місце, ну, дійсно, центр міста, руйнування ці, воно і не розбирається, і не відновлюється, і… Ну, я думаю, що є багато варіантів, як це можна… Ділянку використати. І треба тоді чітко пояснити, що там немає, з точки зору архітектурної спадщини, немає пам'ятки".

Олександр Ломако. ФОТО: Суспільне Чернігів

Зі слів Сергія Леп'явка, історики й досі з'ясовують, хто ж був власником цієї будівлі.

За однією з версій, першим володів цим будинком купець Щелкановський.

"Потім якийсь час тут жила сім’я письменника Гліба Успенського і далі вже переходила з установи в установу і зрештою закінчилося все тим, що тут уже була дитяча стоматологічна поліклініка. Гліб Успенський тут був випадковою особою. Насправді його сім’я могла жити в будь-якому іншому будинку Чернігова і тоді б цей, його поставили б на облік як пам’ятку архітектури. А так, оскільки був письменник і так свого часу десь більш-менш відомий, то коли робили облік усіх пам’яток, поставили на облік саме як будинок Гліба Успенського" – каже Сергій Леп'явко.

Будівля дитячої стоматполіклініки у Чернігові. ФОТО: Суспільне Чернігів

Історик пропонує ще раз обстежити будівлю, щоб до цього залучили експертів з історичної архітектури:

"В ХІХ столітті, особливо тоді, в середині ХІХ, споруди мали товсті стіни, особливо товсті стіни в підвальній частині. І я впевнений, що споруда пошкоджена не на 70%, як припускають, коли кажуть, що треба знести, а ці пошкодження я оцінив би в 10-20%, не більше 30-ти. Понад те, міська бібліотека, яка знаходиться поряд, була пошкоджена значно більше або принаймні так само. Ми бачимо результат, вона відновлена ззовні, зсередини, а це будинок середини ХХ століття, зі значно тоншими стінами і значно слабшими конструкціями".

Леп’явко вважає, що цегляну будівлю, якій близько 200 років варто спробувати зберегти й відновити.

Новини України