Адміністрація Байдена розпочала переговори з союзниками про використання російських активів для допомоги Україні — NYT

Білий дім, ілюстративне фото: Getty Images

Адміністрація президента США Джо Байдена у координації з G7 почала переглядати питання про використання наявних повноважень, аби ухвалити рішення про використання конфіскованих російських активів для допомоги Україні.

Про це повідомляє The New York Times із посиланням на високопоставлених європейських та американських чиновників.

"Адміністрація Байдена непомітно сигналізує про підтримку конфіскації понад 300 млрд доларів активів російського центробанку, розташованих у західних країнах, та розпочала термінові переговори з союзниками про їх використання", — пише видання.

Зазначається, що перемовини між міністрами фінансів, керівниками центральних банків, дипломатами та юристами активізувалися останніми тижнями.

При цьому адміністрація Байдена тисне на Велику Британію, Францію, Німеччину, Італію, Канаду та Японію, щоб вони підготували стратегію до другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну — 24 лютого 2024 року.

У NYT додають, що багато деталей щодо використання активів залишаються предметом "гарячих дискусій", зокрема політики мають визначити, чи будуть гроші спрямовуватися безпосередньо в Україну, чи використовуватися на її користь іншими способами.

Крім того, світові лідери сперечаються щодо того, чи можуть ці гроші бути використані лише на відбудову та бюджетні цілі для підтримки економіки України, чи вони можуть бути витрачені безпосередньо на військові зусилля.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

У липні повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

16 грудня повідомлялось, що країни "Групи семи" (G7) наближаються до можливої конфіскації заморожених російських активів з метою передачі їх Україні.

Джерело

Новини України