Парламент Абхазії затвердив передачу Росії держдачі “Піцунда”

Люди під будівлею парламенту Абхазії вимагають скасувати угоди про передачу Росії держдач “Піцунда”, 26 грудня 2023 року. Скриншот з відео

Парламент самопроголошеної республіки Абхазія сьогодні вранці, 27 грудня, на позачерговому засіданні ратифікував російсько-абхазьку угоду, затвердивши передачу Росії держдачі "Піцунда". Про це противникам документа, які відучора знаходяться біля будівлі парламенту, повідомив речник законодавчого органу Лаша Ашуба. На засідання допустили лише журналістів Абхазького телебачення.

Про це повідомляє "Эхо Кавказа".

"Всі переживали за цю ситуацію, також багато переживань було у депутатів, людей, які приходили до парламенту. Сьогодні ми прийняли низку делегацій, обговорювали низку опцій ухвалення цієї угоди, щоб убезпечити республіку. Перша опція, пов'язана з координатами, була прийнята російською стороною, і ми її отримали. Залишалося питання, пов'язане з "третіми особами". Була відповідна зустріч представників влади та опозиції, на якій ми дійшли консенсусного документа. Це внесення змін до відповідних законів", — сказав Ашуба.

За його словами йдеться про закон про міжнародні договори, цивільний кодекс та спеціальний конституційний закон, який стосується саме передачі державної дачі, де зазначено, що у разі передачі об'єкта третім особам угода розривається та власність повертається Абхазії.

"Таке рішення було обговорено між представниками влади та опозиції", — додав речник парламенту.

Ашуба пояснив, що згодом ці рішення "спустили до парламенту" та розпочалося обговорення.

"Депутати не хотіли голосувати за угоду лише зі зміною координат, пізніше дійшли консенсусу, де депутати голосуватимуть за угоду зі зміною координат та неможливістю передачі об'єкта третім особам. Ми, на позачерговій сесії, де були присутні 28 депутатів, ухвалили три закони й ратифікували угоду 26 голосами (загалом у парламенті Абхазії 35 депутатів – ред.). Ми прийняли всі документи у першому, другому та третьому остаточному читанні", – сказав він.

Зі свого боку опозиціонери та громадські діячі назвали рішення парламенту "ганебним" і вимагають його скасувати. За словами ексомбудсменки Асіди Шакрил, ухвалене рішення – нелегітимне.

"Сталося найстрашніше, чого ми могли очікувати. Депутати проігнорували Конституцію Республіки Абхазії, вони проігнорували закони країни. Вони порушили все, що можна було порушити. Депутати парламенту мають обґрунтувати, чому вони ухвалили таке рішення – проводити позачергову сесію вночі. Вони мали обґрунтувати законність цієї сесії", – сказала Шакрил.

Раніше очільник абхазького МЗС Інал Ардзінба заявив, що всі необхідні виправлення технічного характеру в угоду було внесено "шляхом обміну нотами між МЗС Росії та Абхазії", що, за його словами, "відповідає загальним нормам міжнародного права, а також Віденській конвенції про міжнародні договори від 23 травня 1969 року".

Російський посол Михайло Шургалін заявив, що угода не передбачає передачі РФ землі, на якій розташовано держдачу.

"Територія передається в оренду на 49 років. У власність передаються лише будівлі, утримання та ремонт яких здійснюватиме ФСТ Росії (федеральна служба з тарифів — ред.)", – сказав Шургалін.

За його словами, "для більшості населення цей об'єкт асоціюється з президентом Росії Володимиром Путіним, який неодноразово проводив робочі зустрічі на держдачі, так само як і міністр закордонних справ Сергій Лавров".

Комплекс держдач у Піцунді

Комплекс держдач у Піцунді був побудований у 1958-1961 роках за розпорядженням генерального секретаря ЦК КПРС Микити Хрущова.

За угодою, підписаною в січні 2022 року, "об'єкт", що передається у власність РФ, включає рухоме і нерухоме майно (за винятком земельних ділянок і ділянки акваторії моря). Абхазька сторона передає його Росії на безоплатній основі у 6-місячний термін після набрання чинності документа. Російській стороні передаються земельні ділянки, на яких розміщений об'єкт, і прилегла до об'єкта ділянка акваторії моря на умовах оренди на 49 років з оплатою в розмірі 1 рубль на рік за кожну ділянку.

Які права має РФ на земельних ділянках держдач

  • На земельних ділянках, що передаються в оренду російській стороні, Москва має право здійснювати капітальне будівництво за погодженням з абхазькою стороною. Право власності на збудовані будівлі, будівлі, споруди належатиме російській стороні.
  • У документі сказано, що російська сторона використовує об'єкт, земельні ділянки та ділянку акваторії моря для проведення державних заходів за участю осіб, які підлягають державній охороні, а також для їхнього оздоровчого відпочинку.
  • Сторони домовилися, що документ укладається на 49 років і автоматично продовжується на наступні 15-річні періоди, якщо жодна зі сторін не менше ніж за 6 місяців до закінчення періоду не повідомить у письмовій формі іншу сторону про намір припинити його дію. Припинення дії угоди при цьому не спричинить припинення права власності на рухоме та нерухоме майно.

Джерело

Новини України